‘Het onderzoek van Youngworks laat echt zien wat jongeren en docenten van de MDT-reis vinden. Jongeren en hun mening zijn superbelangrijk voor het programma dat wij aanbieden. Zij komen met inzichten en ervaringen die ervoor zorgen dat ieder MDT-programma weer een stukje beter wordt.’ – Charlotte Tupang, Young Impact
Aanleiding: monitoren en evalueren maatschappelijke diensttijd-project
De Maatschappelijke Diensttijd (MDT) is een langlopend overheidsprogramma en is erop gericht om jongeren hun talenten te laten ontdekken en ontwikkelen, mensen te ontmoeten buiten hun eigen leefwereld en iets te doen voor een ander of de samenleving. Meer dan 100.000 jongeren doen inmiddels jaarlijks mee aan een MDT-project. Daarbij zijn zeer diverse partners en een breed netwerk van vo-scholen, vso-scholen en mbo-onderwijsinstellingen betrokken.
Young Impact is één van de centrale partijen die partners en scholen verbindt om MDT-projecten vorm te geven en te organiseren. Wij helpen Young Impact en betrokken partners, zoals WNF en Young Capital, om inzicht te krijgen in de beleving en impact van MDT. Omdat het project intensief en meerjarig is, is het cruciaal om te blijven leren van de ervaringen van zowel jongeren als docenten. Wat gaat goed en wat kan beter?
Vraag
Om de scholen inzicht te geven in de impact en effectiviteit van het programma, beantwoorden we twee vragen:
- In hoeverre worden de beoogde doelstellingen van de MDT-projecten behaald?
- Waar liggen de belangrijkste kansen om het MDT-programma op scholen te verbeteren?
Aanpak van het onderzoek
Voor Young Impact onderzoeken we structureel al drie jaar hoe jongeren en docenten de Maatschappelijke Diensttijd beleven. Inmiddels spraken we meer dan 3.000 leerlingen en studenten. Omdat elk programma anders is, stemmen we de aanpak altijd af op de juiste schaal en fase: soms kleinschalig en verkennend, soms uitgebreider en verdiepend. In alle gevallen levert onderzoek concrete inzichten op waarmee organisaties direct verder kunnen. Bekijk hoe Young Impact de kwaliteit en impact van hun programma’s verder versterkt.
Bij elk project spreken we vooraf doelen, opzet van het traject en onderzoeksvragen door. Vervolgens komt Youngworks tijdens het project op verschillende meetmomenten langs voor interviews met leerlingen/studenten en docenten, van praktijkonderwijs tot vwo en mbo. Wat zijn hun verwachtingen voorafgaand aan het project? Hoe is de samenwerking tussen school, trainers en partners en wat kan hierin beter? Wat doet het meedoen aan een ‘grote challenge’, waarbij jongeren zelf iets voor een ander gaan doen, met jongeren? Wat ontdekken ze over zichzelf? Op een aantal scholen spreken we jongeren ook een aantal maanden na hun MDT: wat is hen na die tijd nog bijgebleven? Doen jongeren nu iets anders dan vóór MDT? Allerlei vragen komen aan bod. Interviewers werken met creatieve oefeningen en stimulusmateriaal om het gesprek structuur en levendigheid te geven.
Inzicht: Jongeren vinden het positief om iets voor een ander te kunnen betekenen.
Tijdens onze gesprekken met jongeren merken we dat positieve impact tastbaar wordt wanneer jongeren ervaren hoe het is om een ander blij te maken. Binnen MDT gebeurt dit op allerlei manieren: soms klein, door bijvoorbeeld een compliment geven, maar soms ook groot, tijdens de afsluitende ‘challenge’. Deze dag kan variëren van het nagelslakken in een verzorgingstehuis, tot het pannenkoeken bakken op een zorgboerderij, tot het organiseren van een sponsorloop voor een goed doel. Jongeren noemen de challenge niet voor niks een waardevolle afsluiting van het project. Het is het moment waarop alles samenkomt: hun talenten, het samenwerken, het vertrouwen in zichzelf, de praktische en sociale vaardigheden die ze opdeden. Soms komen ze in contact met een doelgroep waarover ze eerder vooroordelen hadden, wat leidt tot verrassende ontmoetingen en het bijstellen van hun opvattingen. Voor sommigen werpt het zelfs nieuw licht op hun toekomst of loopbaan: iets wat vóór MDT misschien nog ver weg leek.
‘Young Impact laat ons zien dat je met iets kleins al heel veel kunt betekenen voor een ander. Ik ervaarde dat zelf ook toen we elkaar tijdens de workshop complimentjes gaven. Iemand zei dat ik dapper was. Dat raakte me wel een beetje. Dat zeg je normaal niet zo snel, maar is wel leuk om te horen.’ – Leerling 4 havo
‘Ik heb geen één les gehad waarbij ik dacht: ik kan beter op mijn telefoon gaan. Normaal heb ik dat, nu geen een moment. Ik ben niet een persoon die houdt van boeken, maar juist met mensen dingen doen en leren. Over jezelf en anderen. Dat heb ik met MDT. Ik heb uit elke les wel wat geleerd of meegenomen.’ – student Entree
Jongeren waarderen het verder dat ze door dit traject hun klasgenoten beter leren kennen en dat ze met anderen leren samenwerken. Ook geeft het jongeren en docenten inzichten voor hun loopbaanoriëntatie: wat zou je met deze talenten later kunnen en willen doen? De kracht van Young Impact zit verder in de hoge mate van autonomie. Jongeren mogen zelf een activiteit bedenken en uitvoeren.
De onderzoeker over dit traject
Dit onderzoek wordt uitgevoerd door onder andere Charlot van Deijk:
‘Je merkt dat jongeren enthousiast zijn over het niet-schoolse karakter van MDT. Dat zit ‘m niet alleen in de afwisselende en vaak actieve werkvormen, maar ook doordat ze leren over het ‘echte’ leven. Omdat ze het zelf ervaren, dringen maatschappelijke thema’s diep tot hen door. Als daarbij het kwartje valt dat iets kleins iemands hele dag kan maken, is er een waardevol zaadje geplant.‘
Resultaat
In het kader van MDT spraken we de afgelopen drie jaar met meer dan 3.000 leerlingen en studenten. Met deelrapportages per interviewronde en een eindrapportage geven we Young Impact en de deelnemende scholen inzicht in de impact van het programma. Dit doen we aan de hand van een aantal concrete adviespunten, waarmee de school en Young Impact tijdens het programma aan de slag kunnen. Dit advies onderbouwen we in de vorm van tops (wat gaat er goed?) en knelpunten (wat kan nog beter?).
Doordat een MDT-traject vaak drie jaar loopt, hebben we de ruimte om in verschillende jaren in te zoomen op een andere doelgroep, locatie en thema. Zo levert het onderzoek elk jaar steeds weer nieuwe inzichten op.
Meer weten over de maatschappelijke diensttijd? Klik hier.
Meer weten over Young Impact? Klik hier.
Meer weten over hoe Youngworks kan helpen bij de evaluatie van programma’s en campagnes? Klik hier.
Meer weten?
Meer weten over hoe Youngworks kan helpen bij de evaluatie van programma’s en campagnes? Klik hier. Heb je een andere vraag over jongeren? Neem dan contact met ons op.