1-op-1-gesprekken met studiekiezers

Voor intakers, helpdeskmedewerkers en coaches

Help jonge studiekiezers vooruit met effectieve studiekeuzegesprekken

Beoordeling: 4.8

Waardering 4.8 van 5

Deze organisaties gingen je voor:

Jaarlijks kiezen tienduizenden jongeren een vervolgopleiding op een roc, hogeschool of universiteit. Er zijn veel momenten waarop studiekiezers contact hebben met een onderwijsinstelling: op events als open dagen, beurzen, maar ook meer 1-op-1 online of telefonisch. En dan zijn er ook de studenten die mogelijk willen switchen.

Positieve ervaringen hierin kunnen doorslaggevend zijn in de studiekeuze. Als medewerker die 1-op-1-gesprekken voert komen diverse vragen en dilemma’s op je af:

  • Hoe bied je jonge studiekiezers houvast zonder te sturen?
  • Hoe geef je inzicht in de vele mogelijkheden en opleidingen die er zijn?
  • Hoe bevorder je studiesucces, oftewel: de student op de juiste plek?

Onze cursus 1-op-1-gesprekken met jonge studiekiezers verdiept je inzicht in deze thema’s. En belangrijker nog: je leert vaardigheden die je helpen in gesprekken een positief verschil te maken bij het voorlichten aan jonge studiekiezers.

Wat kan je verwachten?

De teamtraining kent een blended aanpak, met drie onderdelen:

  • We starten met een online kickoff van 45 minuten, om het thema te introduceren en afspraken te maken voor het traject.
  • Vervolgens volgen de deelnemers in hun eigen tempo online cursusmateriaal, om zich voor te bereiden.
  • Daarna komt het team goed voorbereid samen om onder begeleiding van een trainer van Youngworks alle kennis en inzichten toe te passen en vaardigheden te oefenen.

De online cursus bestaat uit (korte) lessen met een totale kijktijd van 1,5 uur, die je zelfstandig of met collega’s kunt bekijken. In 4 hoofdstukken ga je van meer inzicht in de doelgroep en het studiekeuzeproces naar het voeren van 1-op-1-gesprekken.

  1. De studiekiezer: Welke behoeften en belevingswereld hebben jonge studiekiezers? Hoe beïnvloedt hun cognitieve en sociaal-emotionele ontwikkeling hun studiekeuzeproces? Kortom: hoe raak en inspireer je het puberbrein?
  2. Het studiekeuzeproces: Hoe doorlopen jongeren hun studiekeuzeproces? Welke fases kun je daarin onderscheiden? Waarop baseren jongeren inhoudelijk hun keuzes? Wat is de rol van vo-scholen en ouders in het studiekeuzeproces?
  3. Je onderwijsinstelling representeren: Wat zijn de unieke elementen van jouw onderwijsinstelling en hoe kun je die goed overbrengen op jonge studiekiezers? Hoe krijg en geef je een goed overzicht van de vele mogelijkheden? Waar vind je zelf informatie over bijvoorbeeld het arbeidsmarktperspectief van diverse opleidingen?
  4. Gesprekken voeren: Wanneer is een gesprek succesvol en hoe voer je dat? We gaan in op het belang van verbinding en benoemen strategieën om goed verbinding te maken: luisteren, levellen, niet teveel zenden, doorvragen. We diepen adviesvaardigheden uit: hoe kun je wel goed coachen en concretiseren, zonder te sturen? En hoe rond je een gesprek goed af?

In elk hoofdstuk wisselen we theorie en praktische voorbeelden af, en sluiten we af met een aantal toetsvragen. Rode draad door de hele cursus zijn werkbladen waarmee je nieuwe voorlichtingsverhaal direct vorm krijgt.

Waarom deze training?

Youngworks adviseert al ruim 25 jaar vele roc’s, hogescholen en universiteiten. We scanden tientallen open dagen en houden wekelijks interviews met jongeren en hun ouders over studiekeuze.

In 2023 ontwikkelden we de training Voorlichting geven aan studiekiezers, waarin we focussen op voorlichtingspresentaties voor groepen studiekiezers. Vervolgens kregen we vaker de vraag hoe je 1-op-1 voorlichting geeft.

Voor wie is deze training?

Deze cursus is ontwikkeld voor iedereen die 1-op-1 gesprekken voert met jonge studiekiezers (+ ouders), namens een roc, hogeschool of universiteit. Denk aan:

  • Intakers of coaches die intakegesprekken voeren
  • Medewerkers helpdesk, klantcontactcentrum, studentzaken, studiecoaches
  • Voorlichters / coaches die 1-op-1-gesprekken voeren op aanvraag

Hoe lang duurt de training?

De online cursus doorloop je in eigen tijd en tempo. Het bekijken van alle lessen en video’s en maken van de opdrachten duurt +/- 2 uur.

Je kunt de hoofdstukken ook los van elkaar volgen. Verder kun je onderdelen uit de cursus 1 jaar lang 24/7 terugkijken.

De teamtraining duurt in totaal 7 uur.

Reviews

Loes KloppenborgContentontwikkelaar ThiemeMeulenhoff
"Ik vond het een interessante cursus. De informatiedichtheid is hoog, maar door de prettige en rustige manier waarop de filmpjes zijn ingesproken, is het goed te volgen. Het geheel ziet er mooi verzorgd uit.

Het fijne van een online training is natuurlijk dat je het in je eigen tempo en tijd kunt doen. In plaats van één dagdeel heb ik er vier weken over gedaan. Elke week een hoofdstuk." 😉
Elke MartensLerarenopleider Hogeschool PXL
"Zeer leerrijke presentaties die mooi vormgegeven zijn. Ze prikkelen me om verder na te gaan hoe we jongeren nog beter kunnen begrijpen en hoe we hier het best op kunnen inspelen als we hen willen inspireren. Dank voor het aanbod!!"
Annette LemmenZelfstandig coach
"Ik heb de cursus gedaan om meer gevoel te krijgen bij mijn potentiële doelgroep als coach. Ik vond het een erg prettige cursus. Korte duidelijke filmpjes, afgewisseld met PDF’s om in te vullen. Zinvolle informatie, geen overload aan theorie. Blij dat ik deze cursus heb aangeschaft."
Esther ZimmermanMarketing strateeg Avans
"Erg leuk om op deze manier (vanuit de verschillende invalshoeken) in de huid te kruipen van generatie Z. Ik kijk er erg naar uit om met mijn collega’s en Rutger de dialoog te voeren over wat we geleerd hebben!"
Astrid SchiepersOpleidingsmanager Hogeschool Zuyd
"Waardevol! Ondanks het feit dat ik de nieuwsbrieven lees, de boeken (puberbrein etc.) heb doorgenomen, Youngworks bij onze Hogeschool (Zuyd) en opleiding (Commerciële Economie) workshops heeft verzorgd, vind ik dit een oprecht goede aanvulling! Ik kijk uit naar meer!"

Volg deze training
(najaar ’26 beschikbaar)

Individueel

  • E-learning, helemaal te volgen in je eigen tijd & tempo.
  • Persoonlijk werkblad.
  • Certificaat na afloop.
  • Bestel de cursus op factuur of via iDeal.

€ 195,- (ex BTW)

   Met je team

  • E-learning in eigen tijd & tempo, maar met een gezamenlijke deadline.
  • Persoonlijk werkblad.
  • Online kickoff met het hele team.
  • Afsluitende werksessie van 3 uur onder begeleiding van een trainer van Youngworks.
  • Iedereen krijgt individueel een certificaat.

De prijs hangt af van het aantal deelnemers. Bij grotere groepen daalt de prijs per deelnemer.

Bij 10 deelnemers € 3.950,- (ex BTW)

Geïnteresseerd?

Vul onderstaand formulier in!